• Anasayfa
  • Favorilere Ekle

İhtiyar Kedi

  İHTİYAR KEDİ
Bir zamanlar ihtiyar bir kadın, çok yaşlı olan kediciği ile yaşardı. Kedi o kadar yaşlı ve yorgundu ki, artık ne koşabiliyor, ne de dişleriyle doğru dürüst ısırabiliyordu.
Günlerden bir gün, köşesinde büzülmüş uyuklarken ortaya küçük bir fare çıkıverdi. Bütün gücünü toplayarak üzerine atıldı, ama dişlerinin arasına alıp da sıkıca tutamadı. Fare, bu fırsattan yararlanarak çevik bir hareketle kediden kaçıp kuruldu.
Bu olaya ev sahibi o kadar kızdı, o kadar sinirlendi ki, kedisine ağzına ne gelirse söylediği gibi vurmaya da başladı. Canı acıyan hayvancağız:
  ─Ne olur! Yaşlı hizmetkârına vurma. Beni kınama. Senin için yıllarca çalıştım, didindim. Yine de bir şeyler yapabilmek isterdim. Ancak görüyorsun ki, çok yaşlandım, dedi ve devam etti:
  ─Yaşlıların, gençlik günlerinde, yeteneklerini olağanüstü kullandıkları için çabuk ihtiyarladıklarını unutma...
Bu masal bize anlatıyor ki herkes bir gün yaşlanacak. Genç iken yapabildiğimiz işleri yaşlanınca yapmakta zorlanacağız. Gençliğin yaşandığı zamanlarda gösterilen saygı ve sevgiyi, yaşlılığın yaşandığı zamanlarda da gösterelim. Yaşlılarımızın kıymetini bilelim.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.84716.8745
Euro7.72467.7556
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret338998
Hava Durumu
Saat
serdal gür

 

  Rehber Öğretmen Serdal Gür (Psikolojik Danışman. Turkpdr.com ve Turkpdr Google Grup Kurucusu ve Genel Sorumlusu...)