• Anasayfa
  • Favorilere Ekle

DEĞER


Vaktiyle Ergin, bir meslek erbabı, yıllarca yanında yetiştirdiği çırağını imtihan etmek ister. Onun eline iri bir pırlanta verip:
-"Oğlum" der.
-Bunu al, önüne gelen esnafa göster, kaç para verdiklerini sor, en sonra da kuyumcuya göster. Hiç kimseye satmadan sadece fiyatlarını ve dediklerini öğren, gel bana bildir.
Çırak, elinde pırlanta bir bakkal dükkanına girer ve "Şunu alır mısınız?" diye sorar. Bakkal parlak bir boncuğa benzettiği mücevheri alır; elinde evirir çevirir., sonra:
"Buna bir tek lira veririm. Bizim çocuk oynasın" der. Çırak teşekkür edip çıkar.
Bir manifaturacıya gider. O da parlak bir taşa benzettiği mücevhere ancak bir beş lira vermeye razı olur. Üçüncü olarak semerciye gider: Buna ne verirsiniz? diye sorar. Semerci şöyle bir bakar , bu der "Benim semerlere iyi süs olur.Bundan Kaş dediğimiz süslerden yaparım. Buna bir lira veririm.
Çırak en son olarak kuyumcuya gider.Kuyumcu mücevheri görünce yerinden fırlar. "Bu kadar büyük Pırlantayı nereden buldun?" diye hayretle bağırır ve hemen ilave eder. "Buna kaç lira istiyorsun?"
Çırak sorar:"Siz ne veriyorsunuz?"
"Ne istiyorsan veririm."
Çırak, "Hayır veremem, diye taşı almak için uzanınca kuyumcu yalvarmaya başlar:
"Ne olur bunu bana sat. Dükkânımı, evimi ve hatta arsalarımı vereyim. Çırak "Emanet olduğunu, satmaya yetkili olmadığını, ancak fiyat öğrenmesini istediklerini anlatıncaya kadar bir hayli dil döker. Meslek erbabının yanına dönen çırak büyük bir şaşkınlık içinde macerasını anlatır.
"Bundan ne anladın? diye soran meslek erbabına çırağın verdiği cevap çok doğrudur: "Bir şey, ancak değerini bilenin yanında kıymetlidir. Her zaman değerinizi bilenlerin yanınızda olması dileğiyle.

 

 

 

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar13.764413.8195
Euro15.539415.6017
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam7
Toplam Ziyaret364085
Hava Durumu
Saat
serdal gür

 

  Rehber Öğretmen Serdal Gür (Psikolojik Danışman. Turkpdr.com ve Turkpdr Google Grup Kurucusu ve Genel Sorumlusu...)