• Anasayfa
  • Favorilere Ekle

Elazığ'ı Tanıyalım

    TARİHÇESİ

Elazığ kent merkezinin geçmişi yeni olmakla birlikte yerleşik olarak bölgenin tarihi oldukça eskidir. Bu nedenle Elazığ’ın tarihinin, devamı durumunda olduğu Harput’un tarihi ile birlikte ele alınması gerekir.

     Mevcut yazılı kaynaklara göre Harput’un tarihi, M.Ö.2000 yıllarına kadar uzanır. Harput’a ilk yerleşenler “Huriler”dir.

     Hurilerden sonra bölgede kısa bir süre Hititler ve Asurlar yaşamış, M.Ö. 9. Asırdan itibaren Doğu Anadolu’da devlet kuran Urartular, burada uzun süre hüküm sürmüşlerdir. Halen Harput’ta bulunan kale Urartu devrinin izlerini taşımaktadır.

     Daha sonra bölgede Medler, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Arapların değişik dönemlerde egemen oldukları görülmektedir.

     Harput ve çevresinde Türklerin hakimiyeti Malazgirt muharebesinden  sonra başlar.

    1085 yılında “Çubuk Bey” tarafından fethedilen Harput, daha sonra sırasıyla 1114 yılında Artukoğullarının, 1234’te Anadolu Selçuklularının , 1243’te  İlhanlıların, 1363’te Dulkadiroğullarının, 1465’te Akkoyunluların ve nihayet 1516 yılında da Osmanlıların eline geçmiştir.

Coğrafi konumu itibariyle tarihin hemen her döneminde  önemli bir yerleşim merkezi olan Harput, 19. Yüzyılın sonlarına kadar ülkemizin en gözde şehirlerinden birisi iken şehircilik anlayışının değişmesiyle birlikte  o zamanki mezrası durumunda olan bugünkü Elazığ’a 1834 yılından itibaren taşınmaya başlamıştır.

     Harput’a 1867 yılında dönemin Valisi İzzet Paşa’nın teklifi ile “ Mamur’at ul Aziz” adı verilmiş fakat telafuzu zor olduğundan halk arasında “Elaziz” olarak  söylenegelmiştir.

     1937 yılında Atatürk’ün şehre teşrifleri sırasında kendileri tarafından azığı bol il anlamına gelen “Elazık” adı verilmiş, bu isim daha sonra TBMM’nin kararıyla “ELAZIĞ”a dönüştürülmüştür.

 

 

COĞRAFİ KONUMU: Elazığ ili doğu Anadolu bölgesinin yukarı Fırat bölümünde yer alan ve Elazığ ovası üzerinde 19.yüzyılın sonlarında kurulmuş planlı şehirlerimizden biridir.

 Deniz seviyesinden yüksekliği  1067 metre, yüzölçümü 9153 kilometre kare olan İli, batıdan Malatya, doğudan Bingöl,  kuzeyden Tunceli, kuzeybatıdan Erzincan, güneyden ise Diyarbakır illeri çevreler.

 Karasal iklim ile Akdeniz  iklimi arasında  bir geçiş iklimi  özelliğinin  hüküm sürdüğü İl, Keban ve Karakaya  baraj gölleri ve tektonik  bir göl olan doğa harikası Hazar Gölü ile çevrili olup, bir yarımada görünümündedir.

     Bu durum Elazığ’ın  iklim yapısı üzerinde değişikliklerin oluşmasına yol açmıştır.

    Doğu Torosların uzantısı olan 2347 metre yüksekliğindeki Hazarbaba Dağı ile  2171  metre yüksekliğindeki Mastar Dağı gibi yüksek  dağların yer aldığı İl toprakları  içerisinden, Fırat,Murat, Dicle, Karasu gibi önemli nehirler de geçmektedir.

 

ULAŞIM :

Elazığ, Doğu Anadolu’yu batıya bağlayan yolların bir kavşak noktası konumundadır. Elazığ’dan; Elazığ-Bingöl, Muş, Van, Elazığ-Diyarbakır, Elazığ-Tunceli, Erzincan, Erzurum, Elazığ- Malatya karayollarıyla; Elazığ-Muş,Tatvan ve Elazığ- Diyarbakır tren hattı geçmekte olup, hava yolu ile ulaşım Ankara’ya ve Ankara bağlantılı İstanbul, İzmir ve Antalya’ya yapılmaktadır.

Batıdan gelen karayollarını, doğunun çeşitli illerine bir yelpaze gibi bağlayan Elazığ, bu bölgenin önemli bir ulaşım merkezidir. Genel olarak; Ankara, Kayseri, Malatya yönünden Elazığ’a gelen, Bingöl, Muş yönüne giden; Adana, Kahramanmaraş, Malatya yönünden Elazığ’a gelen, Tunceli, Erzurum yönüne giden; Mardin, Diyarbakır yönünden Elazığ’a gelen ve Keban-Arapkir-Sivas yönüne giden devlet yolları Elazığ’ın başlıca ana yollarıdır.

 

Hava Yolu Ulaşımı :
Elazığ’dan, haftanın her günü , Türk Hava Yolları uçakları ile Ankara’ya Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri ise Ankara bağlantılı İstanbul, İzmir ve Antalya’ya tarifeli uçak seferleri yapılmaktadır.

Karayolu Ulaşımı :
İlde karayolu    ile ulaşım, hemen hemen tüm bölgelere (bu bölgelerdeki bazı illere) özel otobüs işletmeleri tarafından sağlanmaktadır.

Demiryolu Ulaşımı

Elazığ İl merkezi Malatya’dan gelerek Maden ve Ergani ilçesi üzerinden Diyarbakır’a giden demiryoluna 1934 yılında açılan Yolçatı - Elazığ hattıyla bağlanmış, bu hat Elazığ İlinden geçerek Tatvan’a ulaşmaktadır. Bununla birlikte Elazığ’dan İstanbul’a ve Adana’ya demiryolu ile yolcu ve yük taşımacılığı yapılmaktadır.

Ulaşımı
Keban Baraj gölü üzerinde, Elazığ-Pertek, Elazığ-Çemişgezek, Elazığ-Ağın arasında ulaşım feribotla sağlanmaktadır. Bu feribotlar belirtilen ilçe belediyeleri tarafından işletilmektedir.

İLÇELERİ:Elazığ’ın merkez ilçe ile birlikte 11 ilçesi bulunmaktadır.

AĞIN:Elazığ’a 85 km. uzaklıkta olan  ilçeye  ulaşım karayolu ve Keban baraj gölü üzerinden feribotla sağlanmaktadır. İlçenin kendi adıyla anılan, özel bir yapım şekli ve kendine has bir tadı olan “Ağın Leblebisi” meşhurdur.

ALACAKAYA:Şark-Krom tesislerinin bulunduğu  ilçe il merkezine 85 km uzaklıktadır.İlçede çıkarılan mermer renk ve kalite bakımından  dünyada ilk sıralarda yer alır.Zengin krom yatakları da bulunmaktadır.

ARICAK: 1987 yılında ilçe olan Arıcak il merkezine 122 km uzaklıktadır. Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan ilçe sınırları içerisinden Dicle nehrinin bir kolu olan Mirvan çayı geçmektedir. Bu çayın kıyıları mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

BASKİL: İl merkezine 38 km uzaklıkta olan ilçeye ulaşım kara ve demiryolu  ile sağlanmaktadır. Kayısı ilçenin en önemli gelir kaynaklarındandır.

KARAKOÇAN:  İl merkezine 104 uzaklıkta bulunan ilçenin geliri daha çok hayvancılığa dayanır. İlçe toprakları içerisinde akmakta olan Peri Çayı üzerinde Özlüce ve Kalecik barajları bulunmaktadır.

KOVANCILAR: Elazığ-Bingöl karayolu üzerinde ve il merkezine 67 km uzaklıkta bulunan ilçenin sınırları içerisinde yer alır.

KEBAN: Keban Barajı ve Hidroelektrik santralinin  bulunduğu ilçe, il merkezine 46 km uzaklıktadır. Yusuf Paşa Camii ve külliyesi ilçe merkezinde bulunmaktadır.

MADEN: Elazığ’a 80 km uzaklıkta, Diyarbakır yolu üzerinde bulunan ilçe, derin bir vadide kurulmuştur. Bakır işletmesi ilçenin ekonomik can damarını oluşturur. İlçeye kara ve demiryolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Gezin beldesi turizm açısından önemli bir yere sahiptir.

PALU: İl merkezine uzaklığı 77 km olan ilçenin ortasında   ilçeye kara ve demiryolu ile ulaşılır. İlçede tarihi kale, camii ve köprü bulunmaktadır.

  SİVRİCE:Elazığ’ın turizm açısından önemli bir potansiyele sahip ilçesidir. İl merkezine 31 km uzaklıkta olup, ulaşım  kara ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Hazar gölü kıyısında kamu ve özel sektöre ait konaklama ve dinlenme tesisleri mevcuttur.

TARİHİ ESERLER

 Elazığ ili sınırları içerisinde tarihi eserlerin büyük bir bölümü Harput’ta bulunmaktadır.

HARPUT KALESİ:Tarihi Harput kalesinin Urartular döneminde inşa edildiği bilinmektedir. İç kale ve dış kale olmak üzere iki bölümden yapılmıştır. Kale içi dolgu halindedir. Burç ve surları halen ayakta olan kale değişik zamanlarda onarım görmüştür. Kale hakkında çeşitli efsaneler anlatılmaktadır.Bir rivayete göre; kalenin yapımı sırasında  harcın hazırlanmasında su yerine süt kullanıldığı, bu nedenle Harput Kalesinin bir adının da “Süt Kalesi” olduğu söylenmektedir.

  Yapmadan Dönme

Misafirperver insanların şehri Elazığ’dan;

- Buram buram tarih kokan Harput’u görmeden,

- Dünyaca bilinen “Çayda Çıra Oyununu” (Mumlu Dans) ve Kürsübaşı programını izlemeden,

- Doğa Harikası Hazar Gölünde Yüzmeden,

- Yöreye ait yemekleri tatmadan,dönmeyin.

 

  

 

 

 

 

 

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar17.924017.9959
Euro18.455818.5297
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam10
Toplam Ziyaret374215
Hava Durumu
Saat
serdal gür

 

  Rehber Öğretmen Serdal Gür (Psikolojik Danışman. Turkpdr.com ve Turkpdr Google Grup Kurucusu ve Genel Sorumlusu...)